Kategoriler
kayıp ilanı

kimliğimi, kartımı, diplomamı kaybettim ne yapmalıyım

Kimlik kartınız, nüfus  cüzdanınız, ehliyetinizi, iş yeri kimliğiniz, ünüversite öğrenci kimlik kartınız, askeri kimlğiniz, ilk-orta-lise-lisans-yüksek lisans- diplomanız ya da sertifikanız;

ister çalındı deyin, ister kayboldu isterseniz bulamıyorum yada yıprandı işe yaramıyor bu halde söz konusu yukarıda sayılan tüm belgeler için;

ilk olarak, ilgili idareye başvurmak icabedecektir, başvuru esnasında aşağıda verilen bilgiler işinize yarayacaktır.

  • nüfus cüzdanları için  bağlı bulunduğunuz muhtarlıktan “kayıp ilmuhaberi” almanız ve bu belge ile büyük şehirler için  bağlı bulunduğunuz semt eğer her hangi bir ilçe, kaza’ya bağlı ise ilçe nüfus idaresine, yok  eğer direk vilayetlere bağlı ise doğrudan il valiliği nüfus iadaresine yanınızda iki fotoğraf ve her ihtimale karşı söz konusu makama yazılmış …. “kaybettiğimden yenisini almak üzere, Gereğinin yapılmasını arzederim” ihtivasını taşıyan bir dilekçe ve verdi iseniz gazete ilanı’nın yayınlandığı sayfayı küpürünü kesmeksizin, gazete adı ile yayın tarihi görünecek şekilde yanınızda bulundurmanız işinize yarayacaktır.
  • iş yeri, okul kimlik ve diplomaların kaybolması durumunda, yine yukarda verilen muhtevaya sahip bir dilekçe ve tedbiren gazete ilan sayfası ile ilgili makamlara 2 adet fotoğrafla müracaat etmenizi tavsiye etmekteyiz.

Yukarıda adları geçen kimlikler için yasal durum tamamen ilgili daire insiyatifinde olup tüm kayıp, çalıntı, yitik, yıpranmış kimlikler için kayıp ilanı verme zorunluluğu vardır demekte,  tam aksine yoktur demek te yanlış yönlendirme olacaktır. Ne var ki gazetelere verilen kayıp ilanları 3. şahıslara yönelik duyuru niteliğini taşıyan, bir belge olarak tüm resmi kurumlarda geçerlilik taşımaktadır. Dolayısı ile hem kendinizi ufak bir ilan vererek güvence altına almak, hem de ilgili kuruma gidip kapıdan gazete sayfası yok diye dönme ihtimaline karşılık ilan vermenizi tavsiye ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir